5 pravidel, podle kterých vybírat úklidovou firmu

Že se úklid kanceláře, obchodu, skladu či firemního zázemí už dávno vyplatí řešit externí úklidovou firmou, ví asi převážná část ekonomicky uvažujících manažerů firem. Že je dobré najít kvalitního partnera, který vám nabídne dobrou cenu a zároveň kvalitu, asi není třeba zmiňovat. Ale jak, nebo podle čeho vybrat tu správnou firmu, už není zas tak jednoduché. Pojďme se tedy podívat na 5 pravidel, které byste měli při výběru dodržovat.

Kde hledat?

To je v dnešní době spíš hloupá otázka. Kde jinde než na internetu že? Ale pozor, internet v sobě skrývá něco, čemu se říká "kyber lež". Na internetové stránky si firma může napsat, co se jí zlíbí. Bude se hrozně vychvalovat svými kvalitami a neuvěřitelnými referencemi. Pravda může být však opakem. Druhou variantou, kde hledat úklidovou firmu, jsou odborné časopisy, ve kterých bývají někdy reklamní sdělení.

Jak najít kvalitu a nespálit se

Kvalitní úklidovou firmu poznáte na první pohled jen velmi těžko. Většina firem tvrdí, že nabízí kvalitu nebo se tak alespoň tváří. Ale ne vždy to musí být až tak úplně pravda. Proto, až přijde váš čas a budete muset úklidovou firmu najít, zkuste se řídit těmito pravidly.

Pravidlo 1 - reference

Jedna z prvních a velice zásadních věcí jsou reference. Zjistěte si, pro koho firma už pracovala, většinou to uvádí na svých webových stránkách. Teď možná namítnete, že reference nemusí být pravdivé. Ano nemusí, ale není nic jednoduššího, než si vygooglit několik referenčních firem, najít si na ně kontakt, zvednou mobil, zavolat a zeptat se. Bude vás to stát při dnešních tarifech asi tak 10 korun, což každopádně stojí za to. Každý vám rád poskytne informace o kvalitní firmě, která pro ně pracuje už léta letoucí, jak sami na svém webu tvrdí.

Pravidlo 2 - kvalitní personál

Personál bývá při výběru dost často opomíjen. Zkrátka se na něj zapomíná, ale uvědomte si, že to je jeden z nejdůležitějších článků celého úklidového procesu. Vždyť zaměstnanec dané úklidové firmy je ten, který k vám bude chodit uklízet. Až prověříte reference (viz. pravidlo 1), chtějte znát podrobně personál, který k vám bude docházet a uklízet. A nestyďte se vůbec si říct o to, aby vybraný zaměstnanec přišel na obchodní schůzku také. Chcete ho přeci poznat, chcete vědět, jak vypadá, jak se chová a celkově, jak působí. Kvalitní firma by vám měla svého kvalitního zaměstnance bez jakýchkoliv problémů představit.

Pravidlo 3 - přístup a organizace

Až budete na schůzce s manažerem úklidové firmy, nezapomeňte se zeptat na jejich organizační schopnosti. Chtějte vědět, jestli mají nějaké interní předpisy nebo dokonce kodexy chování apod. Zeptejte se, zda dodržují předem stanovený časový plán a zda to bude uvedeno také ve smlouvě.

Pravidlo 4 - odbornost, certifikace a technologie

Odbornost je též velmi důležitý faktor při výběru úklidové firmy. Chtějte doložit, jak dlouho vlastně tuto práci dělají a zda mohou doložit svou praxi. Certifikace a technologie jsou také důležité, ale na těchto faktorech už samotný výběr nestojí. Je samozřejmě dobré, a někdy to může být i známka vysoké kvality, když firma vlastní nějaké ISO či jiné certifikáty. Technologie, které používají, mohou být důležité zejména, když máte například drahé koberce. Proto se zeptejte, jaké používají úklidové a čisticí prostředky a stroje a prověřte si jejich kvalitu.

Pravidlo 5 - systém environmentálního managementu

Ač se toto pravidlo někomu může zdát za vlasy přitažené, pro druhé je to fakt. Systém environmentálního managementu tkví ve sledování a zlepšování činností společnosti, které ovlivňují či mohou ovlivnit kvalitu životního prostředí nebo zdraví a bezpečnost zaměstnanců. Pokud chráníte přírodu a záleží vám na ochraně zdraví nejen vašeho, ale také vašich zaměstnanců, určitě byste na toto pravidlo měli myslet a poptat se, zda úklidovka, kterou vybíráte, používá systém environmentálního managementu (EMS).

Autor článku: Michal Šiška

 

Aktuality